Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rozdávání výstroje v Afghánistánu

31. 7. 2013

Otázka: Na fotografii na www.army.cz jsou vidět lokální zaměstnanci v české pracovní uniformě, jak je to možné?


Odpověď: možná Vás zmíněná fotografie zmátla, ale místním zaměstnancům na základně  v Lógaru Armáda České republiky neposkytuje uniformy. Afghánci zachycení na snímku mají na sobě pracovní obleky a další drobné doplňky, které jim před odjezdem ze svého použitého vybavení věnovali příslušníci kontingentu,  kteří s nimi předtím dlouhodobě spolupracovali na základně při plnění úkolů.

Tuto výstroj si profesionální vojáci pořizují ve výstrojních skladech za body, a přechází jim do vlastnictví. Je tedy na nich, zda-li se rozhodnou používanou výstroj takovéhoto charakteru na konci mise odvážet zpět do vlasti, či již pro ni nevidí vhodného využití, a proto ji například takto účelně darují potřebným.

Dále je nutné zdůraznit, že pracovní komplet (obdoba montérek), je používaná výhradně při specifické práci na základně (převlékají se), není opatřen státními symboly (vlajkou) a místní pracovníci jej pochopitelně dostali a nosí bez hodnostního označení či jmenovek. Tím ani nemůže dojít k záměně s našimi vojáky.

mjr. Jan Šulc

Otázka:  pane majore, ti afghánští civilisté mají na sobě kompletní oděv pracovní vz.97, tedy armádní výstroj. Podobné argumenty (absence vlaječky na rukávu a hodnostního označení) už byly mnohokráte vyvráceny v ČR - kde jak víte se nošení uniformy ozbrojených sil či sborů rovná přestupku. A pokud je mi známo, už v minulých misích platil přísný zákaz distribuovat (chcete-li rozdávat nepotřebné věci) místním obyvatelům. Důvod je prostý, při případném útoku může protivník tuto výstroj zneužít. A pokud vím, v některých PX nelze koupit např. ani sportovní výstroj některých armád (USA) a lze zakoupit pouze vzhledově odlišné "padělky". Vlaječka či hodnostní nášivka o rozměrech cca 5x4 cm opravdu nehraje roli.

Chcete, tedy tvrdit, že naši vojáci volně rozdávají armádní (a je lhostejné, že pro ně již nepotřebnou a jimi pořízenou) výstroj místnímu obyvatelstvu? Tak to se mi dost nezdá, jedná se o oficiální stanovisko koho? GŠ, SOC MO? Prosím o upřesnění na základě čeho je tato činnost provozována a v jakém rozsahu.

Odpověď: na zmíněné fotografii jsou zachyceni místní pracovníci se součástkami  pracovního obleku 92 a ne služebního stejnokroje 97 (jak zmiňujete). Žádný z nich není oblečen v úplném vojenském stejnokroji příslušníků ozbrojených sil  ani nemá oblečeny takové součásti stejnokroje, které by byly s úplným stejnokrojem zaměnitelné (evidentně schází boty, pokrývka hlavy, státní odznak hodnostní označení, obuv) a tak evidentně nemohlo dojít k naplnění  skutkové podstaty přestupku dle § 21 odst. 1 písm. i) zák. č. 200/1990 Sb., o přestupcích, ve znění pozdějších předpisů, nehledě k tomu, že zde ani není  naplněna materiální stránka předmětného přestupku, např. schází úmysl  vydávat za příslušníka AČR.
Reálné riziko zneužití v tomto ohledu nehrozí. Na fotografii, pořízené na základně, jsou zachyceni prověření zaměstnanci, kteří nadto s našimi vojáky dlouhodobě spolupracují. Do tohoto darovaného oblečení se převlékají až na základně a režim jim neumožňuje jeho vynesení ven. Navíc se jedná se o součástky čistě pracovního oděvu, který je našimi vojáky v této operaci  žíván jen ve velmi omezeném rozsahu např. při provádění technické údržby na základě a nikdy mimo ni. Také je třeba upozornit, že místní pracovníci pracující pro AČR zpravidla nedisponují vhodným pracovním oblečením, disponují totiž často pouze jedním oděvem, který se navíc vzhledem ke střihu nehodí k pohybu v blízkosti techniky (např. nastartovaných agregátů). Nošení uvedených výstrojních součástek je tedy zároveň i bezpečnější, přičemž navíc umožňuje snáze identifikovat takové pracovníky vykonávající činnost pro AČR od jiných občanů afghánské státní příslušnosti pracující pro jiné složky. Postup také není ani v rozporu s platným pokynem SOC MO, který zakazuje vydávat výstrojní součástky, které jsou zaměnitelné s oděvem, který naši vojáci užívají při plnění úkolů mimo základnu, tedy s polním stejnokrojem 95 s béžovým nebo zeleným potiskem. I v případě, že by byly uvedené výstrojní součástky přesto vyneseny mimo základnu, nehrozí jejich zneužití, protože jejich nositel by na sebe naopak upozorňoval nošením součástek, které čeští vojáci mimo základnu zásadně nenosí. Na základě je navíc permanentně přítomna Vojenská policie, jejíž příslušníci zákon o přestupcích znají a v tomto kontextu nikdy neshledali jeho porušení.

 mjr. Jan Šulc

Předfinále: díky za odpověď. Máte pravdu, uklepl jsem se v čísle 97/92. Opravu jsem myslel oděv pracovní a ne služební. Ostatní zmíněné, např. to že místní má místo bot 90/2000 boty sportovní a nemá čepici a tím pádem je ta výstroj "nezaměnitelná"..... to opravdu nechápu, takže neustrojený voják na Kulaťáku vlastně také nemá uniformu, protože není kompletně oblečen? Ono občas někdo vyběhne jen ve vestě a není vidět ani ta hodnost.

Zaujala mne však zmínka o tom, že VP o všem ví a vše schvaluje, to není v souladu s informacemi, kterých se mi nedávno dostalo. Pokud vím, měl by stále platit zákaz rozdávat cokoliv vojenského místním. Nikomu vyjma NGŠ nepřísluší rozhodovat co je "pro plnění úkolu" a co je "do počtu".

Fnále:
-    Voják v misi má pravděpodobně tolik výstroje, že ji může rozdávat
-    Může ji rozdávat podle vlastního uvážení, avšak jen prověřeným zaměstnancům
-    Lokální zaměstnanci mohou nosit českou výstroj

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář